MESZ
Mesz to pasza ciesząca się w Polsce ogromną popularnością. Przypisuje się mu wiele wspaniałych właściwości takich jak: poprawienie trawienia, złagodzenie problemów pokarmowych, oczyszczenie organizmu, poprawienie okrywy włosowej konia, czy wzbogacenie diety w cenne kwasy omega-3 i 6. Zwyczajowo ten ciepły posiłek podaje się 1-3 razy w tygodniu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.
Przygotowywanie meszu to istny rytuał, a autorskie przepisy pełne są niezliczonych "smakowitości". Zapewne każdy właściciel mieszając w garnku gotujące się siemię przepełniony jest troską o dobro swojego konia, ale czy ta "pasza z tradycjami" na prawdę jest taka zdrowa? Przyjrzyjmy się jej bliżej.
Co znajduje się w tradycyjnym meszu?
- gotowane siemię lniane
- otręby pszenne
- owies (lub inne zboża)
czasami także:
- owoce i warzywa, zioła, orzechy, miód, melasa, sól itp.
ZDROWA ALTERNATYWA DLA TRADYCYJNEGO MESZU
Zacznij od odpowiedniego przygotowania siemienia lnianego, tak aby nie utraciło ono swoich cennych właściwości (tu możesz zapoznać się z wynikami badania potwierdzającymi skuteczność tego sposobu).
Przygotowanie siemienia lnianego:
-
nagrzej piekarnik do 150°C;
-
wysyp cienką (około 1cm) warstwę siemienia na blasze do pieczenia;
-
wstaw blachę do piekarnika i piecz siemię przez 15 minut;
-
wyjmij blachę z piekarnika i poczekaj aż wystygnie;
-
przesyp siemię do blendera o dużej mocy i miksuj je przez około 0,5 minuty;
-
przesyp zmielone siemię do szczelnego pojemnika.
Tak przygotowane siemię lniane możesz przechowywać nawet do miesiąca, bez obawy o znaczne straty właściwości odżywczych!
Trzy "grzechy główne" tradycyjnego meszu:
-
Podawanie meszu 1-3 razy w tygodniu, to nic innego jak nagłe wprowadzenie do diety naszego konia nowej paszy. Skutkiem takiej raptownej zmiany w żywieniu jest niestrawność i biegunka, błędnie postrzegana przez właścicieli koni jako zdrowe oczyszczenie organizmu (dowiedz się więcej o charakterystyce układu pokarmowego konia).
-
Trzy podstawowe składniki tradycyjnego meszu zwierają duży nadmiar fosforu w stosunku do wapnia (siemię lniane 0,25% Ca : 0,6% P; otręby pszenne 0,1% Ca: 1,3% P; owies 0,07% Ca : 0,3% P). W zbilansowanej diecie konia ilość wapnia i fosforu powinna być przynajmniej sobie równa, a najlepiej jeżeli ilość wapnia dwukrotnie przewyższa ilość fosforu. Nierównowaga mineralna wywołana częstym podawaniem pasz bogatych w fosfor i ubogich w wapń może doprowadzić do odwapnienia kości!
-
To prawda, że siemię lniane jest bardzo cennym źródłem kwasów omega-3 i 6, niezbędnych w końskiej diecie. Niestety zagotowanie siemienia w wodzie pozbawia je w bardzo dużej mierze tych właściwości. Aby twój koń skorzystał z dobroczynnych właściwości kwasów omega-3 i -6, siemię musi być odpowiednio przygotowane!
Podsumowując - jedyne korzyści jakie płyną z podawania koniom meszu to smakowitość (konie, jak i ludzie często lubią jeść to co im nie służy;) oraz radość wynikająca z samodzielnego przygotowania paszy. Jeżeli nie chcesz rezygnować z rytuału przygotowywania meszu, a jednocześnie szukasz przepisu na zdrowy posiłek dla twojego konia, wypróbuj mój alternatywny mesz.
Twój koń na pewno ci podziękuje.
150°C /
15 minut
Składniki na alternatywny mesz:
- siemię lniane, wcześniej podpieczone i zmielone
(maksymalnie 500g/ 500kg konia/ dzień, już około 165g pokrywa dzienne zapotrzebowanie 500kg konia na kwasy omega-3!);
- wysłodki buraczane niemelasowane, wcześniej namoczone w wodzie;
- sieczka lub granulat z lucerny;
- owies (opcjonalnie);
- sól (około 1 - 2 łyżek stołowych);
- ewentualnie zioła lub suplement mineralno-witaminowy.
Przygotowanie:
-
do wiaderka wsyp: wysłodki, lucernę, owies i sól (ilość poszczególnych składników dopasuj do zapotrzebowania energetycznego twojego konia);
-
zalej wszystko wodą i pozostaw do namoczenia (czas moczenia zależy od rodzaju użytych wysłodek oraz od tego czy użyjesz gorącej czy zimnej wody);
-
przed samym podaniem dosyp siemię lniane i dokładnie wymieszaj;
-
podawaj codziennie!
Dzięki stopniowemu wprowadzeniu tego meszu do codziennej diety układ trawienny twojego konia ma szansę przyzwyczaić się do nowych pokarmów, a zatem będzie mógł w pełni skorzystać z ich właściwości odżywczych.
Właściwości alternatywnego meszu:
-
poprawa trawienia (a co za tym idzie zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia kolki), dzięki dużej zawartość dobrze strawnego włókna oraz niskiej zawartość skrobi i cukru;
-
łagodzenie problemów pokarmowych, skórnych i alergicznych, dzięki przeciwzapalnym i przeciwalergicznym właściwościom kwasów omega-3;
-
poprawienia okrywy włosowej, dzięki zawartości oleju lnianego;
-
brak zagrożenia nadmiarem fosforu w diecie, dzięki dodatkowi wysłodek buraczanych oraz lucerny naturalnie bogatych w wapń (wysłodki buraczane 0,9% Ca: 0,1% P; lucerna 1,22% Ca : 0,28% P);
-
taki mesz (w wersji bez owsa) nadaje się także dla koni z ochwatem, wrzodami czy tendencją do kolek.
Smacznego:)
Podziel się przeczytanym artykułem ze znajomymi!